Jak uniknąć opłaty za wypłatę z bankomatu...

Karta wielowalutowa ATM free

Faktycznie istnieje taka metoda, na dodatek tak banalna, że aż głupio mi robić o tym wpis. Z drugiej strony nierozsądnie jest marnować własne pieniędze, więc postanowiłem podzielić się tym co odkryłem zupełnie przez przypadek...


Pewnego dnia stojąc przy sklepowej kasie, podczas uiszczania należności poprosiłem o cash back - czyli możliwość wypłaty gotówki, przy okazji płacenia za zakupy. Niby zwykła rzecz, ale do dokonania płatności użyłem karty wielowalutowej Mastercard od TransferWise. Co ciekawe, dzień wcześniej wykorzystałem miesięczny limit darmowych wypłat w bankomacie...

W związku z tym iż obie operacje - zakupy i wypłata - są autoryzowane poprzez jedną transakcję, została ona rozliczona jako płatność kartą i nie zastosowano dla niej żadnych dodatkowych opłat za wypłatę gotówki.


Od tamtej pory stałem się fanem usługi  cash back :-)


Pamiętajmy jednak, że i tutaj są pewne limity i ograniczenia... np w Polsce dla kart Mastercard maksymalna kwota wypłaty wynosi 500zł, a dla kart Visa jest to 300zł. Można również obejść i ten limit dzieląc zakupy na kilka części, za każdym razem prosząc o wypłatę (o ile sprzedawca nie będzie miał nic przeciwko), lub przy okazji robienia zakupów w różnych sklepach, pytając o możliwość skorzystania z tego rodzaju usługi.


Pamiętajmy jednak o tym, że sklep to nie bank. Nie każdy też oferuje taką możliwość. Jeżeli zaś takowa istnieje, to nie spodziewajmy się że zawsze będziemy mogli z niej skorzystać, gdyż kasjer może nie dysponować wystarczającą ilością gotówki.


Nie zmienia to jednak faktu, iż możemy w ten sposób zaoszczędzić na prowizji. Jeżeli pracujemy za granicą to przy okazji odwiedzin naszej ojczyzny z takiej opcji możemy skorzystać na przykład w znanych sieciówkach typu Carrefour, Żabka, Media Markt, Empik, czy w wybranych sklepach Delikatesy Centrum. Jeżeli zaś podróżujemy po świecie i potrzebujemy np. EUR - śmiało pytajmy o tego rodzaju usługę podczas tankowania na stacjach paliw.


Pamiętajmy również o tym, żeby zawsze czytać regulaminy i ich aktualizacje, gdyż w momencie pisania artykułu taką możliwość dawała nam karta wielowalutowa od TransferWise i nie należy się sugerować tym, że skoro działa u jednego operatora, będzie działała także u innych. Również samo TransferWise może w dowolnym momencie zmienić swój regulamin, a ja mam cichą nadzieję iż tym wpisem nie strzelę sobie w kolano...Pozdrawiam serdecznie życząc wszystkim Wysokich kursów i zerowych opłat przy wypłacaniu gotówki!